شیمیکده
وبلاگ آموزشی و اطلاع رسانی درباره مفاهیم و موضوعات دانش شیمی 

اولین دانشمندی كه عناصر را طبقه بندی كرد مندلیف روسی بود.

                                

مندلیف 

اولین دانشمندی كه عناصر را طبقه بندی كرد مندلیف روسی بود.

مندلیف به تغییرات خواص عناصر توجه نمود. او با بیان قانون تناوبی جدول خود را عرضه كرد.

 مندلیف در تنظیم جدول دو اصل را رعایت كرد.

1- اصل تشابه خواص عناصر (قرار گرفتن عناصر با خاصیت های مشابه در زیر هم در یك ستون)

2- افزایش تدریجی جرم اتمی عناصر در ردیف های كنار هم (تغییر تدریجی خواص)

مندلیف عناصر شناخته شده زمان خود را در چند ردیف (دوره ـ تناوب) براساس افزایش جرم اتمی از چپ به راست منظم نمود. به گونه ای كه عناصر با خواص مشابه زیر یكدیگر در یك ستون قرار بگیرند.

این كار باعث شد خانه های خالی متعددی از عناصر كه در زمان مندلیف كشف نشده بود پیش بینی شود در نتیجه قدم بزرگ در راه كشف این عناصر توسط محققین برداشته شود.

ایراد جدول مندلیف: چند مورد بی نظمی دیده می شد و آن این بود كه برای رعایت اصول تشابه مجبور شد عناصر سنگین تر را قبل از عناصر سبك تر قرار دهد.

قانون تناوبی مندلیف: اگر عنصرها به ترتیب افزایش جرم اتمی در كنار هم در ردیف قرار گیرند خواص فیزیكی و شیمیایی آنها به طور تناوبی تكرار می شود.

بعد ها موزلی با كشف عدد اتمی تعداد پروتون های هسته نشان داد كه عدد اتمی معیار مناسب تری برای تنظیم عناصر در جدول تناوبی است. بر همین اساس موزلی معیار تنظیم عناصر در جدول را تغییر داد. به طور كه در جدول تناوبی امروزی عناصر بر مبنای عدد اتمی (نه جرم اتمی) تنظیم شده اند.

قانون تناوبی جدول امروزی: براساس كار موزلی ـ قانون تناوبی عناصر ـ هر گاه عناصر را براساس افزایش عدد اتمی در كنار یكدیگر قرار دهیم خواص فیزیكی و شیمیایی آنها به طور تناوبی تكرار می شود.

سه مورد بی نظمی جدول تناوبی مندلیف:

در جدول پیشنهادی مندلیف نیكل بعد از كبالت و ید نیز بعد از تلور آمده است. (لازم به ذكر است كه آرگون و پتاسیم هم جزء این بی نظمی ها قرار می گیرد اما باید دانست كه در زمان مندلیف هنوز گازهای نجیب كشف نشده بود.) مندلیف ده (10) مورد خواص و محل عنصر را پیش بینی كرد كه هشت مورد آن درست بود. سه مورد آن به ترتیب اكا سیلسیم (همان ژرمانیم) ـ اكابور (همان اسكاندیم) ـ اكاآلومینیم (همان گالیم) بودند.

               


موضوعات مرتبط: سرگذشت جدول تناوبی
[ پنجشنبه ۱۳۸۷/۰۹/۰۷ ] [ 18:10 ] [ مدیر وبلاگ ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

هدف از ایجاد این وبلاگ آموزش مفاهیم و موضوعات دانش شیمی در زمینه های مختلفی از قبیل مطالب درسی - نمونه سوال ها ی درسی و المپیاد - اطلاعات عمومی - پاورپوینت و ... می باشد.
از کلیه دبیران محترم و دانش آموزان عزیز و علاقمندان به این دانش تقاضا می شود از طریق ارسال مطالب و مقالات خود به ایمیل وبلاگ با ما در ارتباط باشند.
با سپاس فراوان.
آدرس پست الکترونیک:
saeidi_ms@iran.ir
امکانات وب